The Tiger Shark 66.7kN from Superwinch is built to handle the toughest heavy-duty commercial winching tasks imaginable. Engineered for a wide variety of job demands, the Tiger Shark 66.7kN is highly dependable and easy to use in situations that require increased pulling power.
- Tiger Shark Winch
| Attributes | |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Can Ship By Ground Delivery | No |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| EN Compliant | No |
| Finish/Color | Black |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Marketing Status | New Product |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Rated Single Line Pull (Lbs) | 66.7 kN (14,995 lbs) |
| Rated Single Line Pull (lbs.) | 14995 |
| SDR Required Flag | N |
| Superwinch WEB Title | Tiger Shark 66.7 kN EN 24V Winch with Steel Wire Rope |
| Type | Automotive |
| Voltage | 24 DC, 24V DC |
| Warranty | Limited Lifetime Mechanical/7 Year Limited Electrical |
| GTIN | 00022705006392 |

















