K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 of an inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Hundreds of sizes and shapes for most applications
- High air flow with excellent filtration
- Clamp-on washable and reusable air filter
- Malleable flanges
- One year limited warranty
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Large End Diameter | 4 in (102 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Alternate Part Number | RU-2600 |
| Base Outside Diameter | 4 in (102 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.49 oz (15 ml) |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 2.875 in (73 mm) |
| Flange Length | 0.625 in (16 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 5 in (127 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | Rubber |
| Top Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 00024844384003 |

















