The K&N PreCharger filter wrap is specially designed to extend the service interval of your K&N Filtercharger filter when used in very dusty conditions. They are made from durable polyester material containing a uniform weave. The PreCharger will stop small dirt particles with minimal restriction to the airflow of the filter.
- This product wraps your air filter with an additional pre-filter
- Extends service interval of your K&N filter in dusty conditions
- Durable polyester material with stitched elastic openings
- Cleanable with K&N Filter Cleaner
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | KA-2288PL |
| ASIN | B000E28BS2 |
| California Proposition 65 | Yes |
| Closed Top | No |
| Color | Blue |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.563 in (90 mm) |
| Inside Diameter | 4.5 in (114 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material Used | Polyester |
| Metal Gross Weight | 0 gm |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil on Gross Weight | 0 gm |
| Package Contents | 1 PreCharger Wrap |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 1.5 in (38 mm) |
| Product Box Length | 5.25 in (133 mm) |
| Product Box Width | 6.25 in (159 mm) |
| Product Style | Filter Wrap - Round Straight |
| Rubber Gross Weight | 0 gm |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| Wrap Type | Precharger |
| GTIN | 00024844033802 |

















