K&N Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average vehicle owner who wants the best oil filter available. K&N cartridge oil filters trap harmful contaminants while the filter's construction allows for high oil flow rates. All K&N oil filters are manufactured to meet stringent engineering standards. They are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer's recommended service intervals.
- High performance design for outstanding filtration
- High-efficiency media with uniform pleats
- Allows for high oil flow rates
- Ideal for high-end synthetic motor oil
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | Yes |
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | High Temperature Nitrile |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4.88 in (124 mm) |
| Inside Diameter | 0.94 in (24 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 2.38 in (60 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | N/A |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00024844416308 |

















