K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | HD-0600 |
| ASIN | B000E289XE |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.59 oz (18 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.938 in (49 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 7 in (178 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 3.63 in (92 mm) |
| Product Box Length | 8.5 in (216 mm) |
| Product Box Width | 8.5 in (216 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | Zinc |
| Top Style | Metal |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| GTIN | 00024844040626 |

















