K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's No-Hassle Lifetime Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product!
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | E-9235 |
| ASIN | B000E7DLR8 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 3.75 |
| Diameter Outside (in.) | 5.125 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.89 oz (56 ml) |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 10.375 in (264 mm) |
| Height (in.) | 10.375 in. (264 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 3.75 in (95 mm) |
| Item Height | 10.375 in. (264mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.000 lbs. (0.5 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Outside Width | 5.125 in (130 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 11 in (279 mm), 11.000 in. (279mm) |
| Product Box Length | 6.38 in (162 mm), 6.380 in. (162mm) |
| Product Box Width | 6.38 in (162 mm), 6.380 in. (162mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 1 lb (0.5 kg) |
| Width | 5.125 in. |
| Width (in.) | 5.125 |
| GTIN | 00024844048752 |

















