The K&N E-4142 replacement air filter is constructed with an oil free synthetic media. It has an inner wire support that provides extra strength to protect the filter under extreme conditions. A tube of grease is provided in the packaging so that there is an airtight fit in case of severe vibrations. The E-4142 fits several Briggs and Stratton lawnmowers, including the 4 horsepower model, as well as other applications. An adapter is included for applications that may require a closed off air filter. The E-4142 provides superior filtration protecting your equipment's engine to insure it will last a long time. This K&N air filter can be cleaned and used again and again saving you money in the long run.
- Provides long life and ease of maintenance
- Superior filtration
- Washable and reusable air filter
- Grease provided for secure fit
- Strong inner wire for added structural support
- One year limited warranty
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | E-4142 |
| ASIN | B000E7FNZ6 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 11.438 |
| Diameter Outside (in.) | 2.75 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Footnote 1 | 1/4-20 Jack Nut Into Top |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.813 in (71 mm) |
| Height (in.) | 2.813 in. (71mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 1.438 in (37 mm) |
| Item Height | 2.813 in. (71mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.600 lbs. (0.3 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | No, No Filter Oil Required |
| Outside Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Outside Width | 2.75 in (70 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter, 1 K&N 1oz Sealing Grease |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Box Length | 5.1 in (130 mm), 5.100 in. (130mm) |
| Product Box Width | 5.1 in (130 mm), 5.100 in. (130 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Small Eng Footnote 1 | For 2 thru 5 Horsepower Engines |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| Width | 2.750 in. |
| Width (in.) | 2.75 |
| GTIN | 00024844107510 |

















