K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
- Designed to provide increased horsepower and acceleration
- Specifically developed for Off-Road, Motocross, ATVs, UTVs and Side by Sides
- Pleated cotton media provides a large filtration area offering low restriction, high-capacity and long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application specific sealing bead ensuring a precise fit
- No fuel management modifications are required to obtain increased performance
- Washable & reusable, most are pre-oiled and ready to ride
- One Year Limited Warranty
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | E-3551 |
| ASIN | B001NAQSG6 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 8 |
| Diameter Outside (in.) | OEM |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.79 oz (23 ml) |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.5 in (89 mm) |
| Height (in.) | 3.50 in. (89mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 8 in (203 mm) |
| Item Height | 3.500 in. (89mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.000 lbs. (0.5 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 9 in (229 mm) |
| Outside Width | 9 in (229 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 10.31 in (262 mm), 10.310 in. (262mm) |
| Product Box Length | 10.19 in (259 mm), 10.190 in. (259mm) |
| Product Box Width | 3.94 in (100 mm), 3.940 in. (100 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 1 lb (0.5 kg) |
| Width | 9.000 in. |
| Width (in.) | 9 |
| GTIN | 00024844242587 |

















