The K&N 81-0221 In-Line Gas Filter is perfect for racing applications and can be used with a variety of oils and fuels including methanol. The 81-0221 sintered porous bronze in-line fuel filter has a flange diameter of 1/4 inch. It comes with a 1 inch body diameter by 2-1/8 inch overall length.
- High volume, low pressure
- Designed to filter a variety of fuels
- Sintered Porous Bronze
- 1/4 inch flange diameter
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 81-0221 |
| ASIN | B000E2AR70 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Sintered Porous Bronze |
| Fitting Type | 0.750 in. NPT |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Type | Single |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet/Single Outlet |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.000 lbs. (0 kg) |
| Length | 2.15 in (55 mm) |
| Length (in.) | 2.15 in. (55 mm) |
| Length (mm) | 2.15 in. (55 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel Woven Mesh |
| Metal Gross Weight | 0 gm |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil on Gross Weight | 0 gm |
| Outlet Type | Single |
| Outside Diameter | 0.99 in (25 mm) |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Fuel Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 1 in (25 mm), 1.000 in. (25mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm), 4.130 in. (105 mm) |
| Product Style | Fuel Filters |
| Rubber Gross Weight | 0 gm |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0 lb (0 kg) |
| GTIN | 00024844015600 |

















