K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1410 crankcase vent filter has a black rubber top and base. The filter is 2-3/8 inches tall, 3 inches in outside diameter with a 1 inch flange which is designed to push on to the existing rubber breather grommets. Constructed with a synthetic filter media it can be cleaned and reused repeatedly.
- 1 inch clamp-on flange
- Black rubber top and base
- Clamps onto metal or plastic tubing
- Washable and reusable filter media
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Alternate Part Number | 62-1410 |
| ASIN | B00062YJQS |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Flange Angle | 0 degrees, 0 Degree |
| Flange Inside Diameter | 1 in (25 mm) |
| Flange Length | 0.438 in (11 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.375 in (60 mm) |
| Height (in.) | 2.375 in. (60mm) |
| Inner Wire | No |
| Item Height | 2.375 in. (60mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Clamp-On |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | 1 |
| Oil Included | No |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6.4 in (163 mm), 6.400 in. (163mm) |
| Product Box Length | 5.4 in (137 mm), 5.400 in. (137mm) |
| Product Box Width | 4.3 in (109 mm), 4.300 in. (109mm) |
| Product Style | Rubber Base Crankcase Vent Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Vent Outside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00024844015310 |

















