K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1160 crankcase vent filter has a K&N embossed chrome-plated steel top and chrome-plated steel base. The 3/4 inch diameter zinc tube is designed to push in and clamp directly on to metal or plastic tubing where venting is needed. Constructed with a non-woven synthetic filter media it can be cleaned and reused repeatedly.
- 3/4 inch zinc tube
- Chrome -plated steel top and base plate
- Mounts directly into rubber grommets in valve covers
- Washable and reusable filter media
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Alternate Part Number | 62-1160 |
| ASIN | B00029WXRC |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Flange Angle | 0 degrees, 0 Degree |
| Flange Center to Center | 0 in (0 mm) |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 0.875 in (22 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flange/Bore Center to Center | 0.000 in. (0mm) |
| Flanges | 1 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2 in (51 mm) |
| Height (in.) | 2.00 in. (51mm) |
| Inner Wire | No |
| Item Height | 2.000 in. (51mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Push-In |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | 1 |
| Oil Included | No, No Filter Oil Required |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 6.4 in (163 mm), 6.400 in. (163mm) |
| Product Box Length | 5.1 in (130 mm), 5.100 in. (130mm) |
| Product Box Width | 4.1 in (104 mm), 4.100 in. (104 mm) |
| Product Style | Steel Base Crankcase Vent Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Top Style | Metal |
| Vent Outside Diameter | 0.75 in (19 mm) |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00024844015143 |

















