K&N's 54 Series shielded air intake system is a universal cold air intake system. The 54 Series assembly is designed to increase volumetric efficiency and engine horsepower. The intake incorporates a K&N famous cotton gauze air filter which is removable for periodic cleaning and provides the benefit of an open cone filter and standard air box in one unit. The plastic injection-molded housing acts as a heat shield to prevent any power loss. Assembly designs were flow tested for many hours before our engineers completed the shape to provide high flow with low restriction and great filtration all in a small space. Included in the box is a template to cut your own vinyl wrap for personal customization of the housing. The assembly comes with a 76mm air filter base flange and a 100mm housing intake diameter. The filter base incorporates a 1/4 inch NPT threaded fitting to attach an optional vent adapter.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Includes injection-molded filter housing
- Washable and reusable lifetime air filter, includes molded velocity stack
- Flow tested assembly for optimal air flow and minimal pressure loss
- High air flow with excellent filtration
- Mounting hardware, vent adapters and cold air hose separately available
- Million Mile Limited Warranty
| Attributes | |
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 54-5000 |
| ASIN | B01NAJ6N4M |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Clamp Color | Not Applicable |
| Clamp Color/Finish | Not Applicable |
| Clamp Material | No Clamps Required |
| Clamp Quantity | No Clamps Included |
| Clamp Style | No Clamps Required |
| Clamps Included | No Clamps Included |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Coupler Color | Not Applicable |
| Coupler Color/Finish | Not Applicable |
| Couplers Included | None, No |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Weight | 2.500 lbs. (1.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| Mass Air Flow Sensor Included | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Material | Corrugated |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 9.3 in (236 mm), 9.300 in. (236mm) |
| Product Box Length | 15.2 in (386 mm), 15.200 in. (386mm) |
| Product Box Width | 9.3 in (236 mm), 9.300 in. (236mm) |
| Product Style | 54 Series Shielded Intake |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Weight | 2.5 lb (1.1 kg) |
| GTIN | 00024844364173 |

















