K&N Drag Racing Base Mount Scoop Filters - Now you can protect the motor in your drag car from dust and debris on the track and in the pits with this base mount scoop filter. Designed to fit specific scoop designs popular to drag racing today.
- Protect your drag car motor from debris
- Designed for high performance
- Cotton gauze filter material
- Use with K&N 100-8505 Scoop or Harwood 3158 Scoop
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | 28-4240 |
| ASIN | B00FC9V8YQ |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 8 |
| Diameter Outside (in.) | 9 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 5 in (127 mm) |
| Height (in.) | 5.00 in. (127mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 8 in (203 mm) |
| Item Height | 5.000 in. (127mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.100 lbs. (0.5 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | No |
| Outside Diameter | 9 in (229 mm) |
| Outside Width | 9 in (229 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 7.75 in (197 mm), 7.750 in. (197mm) |
| Product Box Length | 10.38 in (264 mm), 10.380 in. (264mm) |
| Product Box Width | 10.38 in (264 mm), 10.380 in. (264mm) |
| Product Style | Unique Air Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Style | Round |
| Top Style | Open |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00024844339874 |

















