The K&N Airforce Pre-Cleaner is a specially designed foam filter wrap made to extend the service interval of your K&N air filter when used in very dusty conditions. The Airforce Pre-Cleaner is designed to be cleaned with K&N Cleaner or soap & water. Red colored Airforce pre-cleaners are oiled with K&N air filter oil after they are cleaned. They are made from large, open cell foam. Gray colored Airforce pre-cleaners do not use oil. They have smaller foam cells.
- Extends service interval of your filter in very dusty conditions
- Large open cell foam construction stops 90% of dirt with very low air restriction
- Cleanable with K&N Filter Cleaner or soap and water
- This product wraps your air filter with an additional pre-filter
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | 25-3750 |
| ASIN | B00062YI46 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Closed Top | No |
| Color | Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter (in.) | 14.000 in. |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4 in (102 mm) |
| Height (in.) | 4.00 in. (102mm) |
| Inside Diameter | 14 in (356 mm) |
| Item Height | 4.000 in. (102mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Foam |
| Material Used | Foam |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Airforce Pre-Cleaner Wrap |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 5 in (127 mm), 5.000 in. (127mm) |
| Product Box Length | 4 in (102 mm), 4.000 in. (102mm) |
| Product Box Width | 5 in (127 mm), 5.000 in. (127mm) |
| Product Style | Filter Wrap - Round Straight |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| Wrap Type | Airforce Pre-Cleaner |
| GTIN | 00024844012982 |

















