The K&N PreCharger filter wrap is specially designed to extend the service interval of your K&N Filtercharger filter when used in very dusty conditions. They are made from durable polyester material containing a uniform weave. The PreCharger will stop small dirt particles with minimal restriction to the airflow of the filter.
- This product wraps your air filter with an additional pre-filter
- Extends service interval of your K&N filter in dusty conditions
- Durable polyester material with stitched elastic openings
- Cleanable with K&N Filter Cleaner
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Alternate Part Number | 22-8029PK |
| ASIN | B00062Z0G6 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Inside Diameter | 3.75 in (95 mm) |
| California Proposition 65 | No |
| Closed Top | Yes |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter (in.) | 3.75 /2 |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 5 in (127 mm) |
| Height (in.) | 5 |
| Item Height | 5.000 in. (127mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Polyester |
| Material Used | Polyester |
| Metal Gross Weight | 0 gm |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil on Gross Weight | 0 gm |
| Package Contents | 1 PreCharger Wrap |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 0.75 in (19 mm) |
| Product Box Length | 6.25 in (159 mm) |
| Product Box Width | 5.25 in (133 mm) |
| Product Style | Filter Wrap - Round Tapered |
| Rubber Gross Weight | 0 gm |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round Tapered |
| Top Inside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| Wrap Type | Precharger |
| GTIN | 00024844025647 |

















