K&N base plates are used to secure the bottom of an air filter while adding to the visual appeal of the engine compartment. This chromed stainless steel base plate is a custom air filter assembly part that helps give your vehicle that show car look under the hood.
- 11 inch outside diameter
- 7-5/16 inch inside diameter
- Stainless steel
- Chrome finish
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 01518 |
| ASIN | B001NAQQK4 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8302300000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.156 in (29 mm) |
| Height (in.) | 1.156 in. (29 mm) |
| Item Height | 1.156 in. (29mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.500 lbs. (0.2 kg) |
| Length | 11 in (279 mm) |
| Length (in.) | 11 |
| Length (mm) | 279mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel, Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Base Plate |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 1.25 in (32 mm), 1.250 in. (32mm) |
| Product Box Length | 11 in (279 mm), 11.000 in. (279mm) |
| Product Box Width | 11 in (279 mm), 11.000 in. (279mm) |
| Product Style | Raw Materials |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| Width | 7.313 in (186 mm) |
| Width (in.) | 7.313 in. (186 mm) |
| GTIN | 00024844238283 |

















