The AIRAID Premium Filter is a high-flow performance air filter engineered to help improve horsepower and torque. It features multiple layers of advanced filter media combined with AIRAID’s filtration technology to deliver strong airflow and filtration efficiency. Built for a wide range of applications, AIRAID Premium Filters are available in various shapes and styles to suit different setups and performance needs.
- Engineered to increase horsepower and torque by optimizing airflow and reducing restriction, delivering stronger performance across the powerband.
- Features a durable multi-layer oiled media construction designed to provide exceptional filtration without sacrificing airflow.
- Completely washable and reusable, offering long-term performance and cost savings.
- Backed by No-Hassle Lifetime Warranty for confidence and reliability mile after mile.
- Proudly designed and manufactured in the USA using premium materials and advanced production standards.
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Large End Diameter | 6 in (152 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze & Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Round Tapered, Round Tapered |
| Alternate Part Number | AIR-700-493 |
| ASIN | B0007LVHWC |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Outside Diameter | 6 in (152 mm), 6 in (152 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 3 |
| Diameter Outside (in.) | 6 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze & Non-Woven Synthetic |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.97 oz (29 ml) |
| Filter Style | Pre-Oiled |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 3 in (76 mm), 3 in (76 mm) |
| Flange Length | 1.75 in (44 mm), 1.75 in (44 mm) |
| Flanges | 1, 1 |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 6 in (152 mm), 6 in (152 mm) |
| Height (in.) | 6 |
| Housing Included | No |
| Inside Diameter | 3.000 in. |
| Item Height | 6.000 in. (152mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.500 lbs. (0.7 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | 1 |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 6.000 in. |
| Outside Width | 6 in (152 mm) |
| Overall Length (in.) | NA |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter, 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1, 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 9.4 in (239 mm), 9.400 in. (239mm) |
| Product Box Length | 6.5 in (165 mm), 6.500 in. (165mm) |
| Product Box Width | 6.5 in (165 mm), 6.500 in. (165mm) |
| Product Style | AIRAID Universal Cone Filter, AIRAID Universal Cone Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round Tapered |
| Top Outside Diameter | 4.625 in (117 mm) |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg), 1.5 lb (0.7 kg) |
| Width (in.) | NA |
| GTIN | 00642046704933 |

















